Przemysł – uszczelnienia i zgrzewanie

Oringi gumowe

Podstawą funkcjonowanie oringów gumowych jest materiał ich wykonania. Zazwyczaj oringi gumowe wykonywane są z wielu gatunków gumy, na bazie elastomerów. Aby odpowiednio dobrać skład gumy wykorzystywanej do produkcji oringów, należy zastosować różne specyfikacje gumy, co będzie maiło przełożenie na konkretne właściwości oringów stosowanych w przemyśle.
Aby dobrze oszacować skład materiału, należy wiedzieć w jakich warunkach wykorzystywany będzie dany oring. Oringi gumowe mogą pracować w przeróżnych warunkach. Począwszy od kontaktu z różnego rodzaju smarami czy olejami aż po prace w skrajnie wysokich temperaturach.
Orinhi gumowe znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu, od mechaniki pojazdowej po nawet przemysł spożywczy. Oringi spotyka się również w codziennym życiu, w każdym z domów. Wykorzystywane są także w mocno specjalistycznych branżach takich jak przemysł górniczy, lotniczy czy nawet kosmiczny.

Zgrzewanie garbowe

Zgrzewanie to jest udoskonaleniem zgrzewania punktowego. Podczas procesu zgrzewania garbowego, miejsce styku znajduje się pomiędzy występami, zwanymi garbami. Garby te mogą występować na jednym z łączonych materiałów lub na obu z nich. Po dociśnięciu łączonych elementów oraz „zazębieniu” garbów, dzięki dostarczonemu ciepłu, materiały topią się, tworząc jednolity materiał.
Zgrzewarki wykorzystywane do zgrzewania garbowego maja postać pras i w odróżnieniu od zgrzewarek do zgrzewania oporowego, posiadają elektrody płaskie.
Zgrzewanie garbowe stosuje się zazwyczaj podczas łączenia ze sobą blach ale i rur ze szwem. Podczas zgrzewania, elektrody płaskie inaczej zwane elektrodami punktowymi, dociskają łączone elementy powodując ich nagrzanie. Dokładniej mówiąc powodują nagrzanie garbów na materiałach. Efektem czego powstają tzw. zgrzeiny punktowe. Istotnym aspektem zgrzewania garbowego jest sztywność garbów. Muszą one być na tyle sztywne aby jeszcze dały się lekko zgnieść. Tylko takie wyjście gwarantuje prawidłowy przebieg zgrzewania oraz zadowalające jego efekty.

Simering kasetowy

Simeringi kasetowe charakteryzują się modułową konstrukcją, co czyni go specjalistycznym narzędziem w indywidualnych zastosowaniach. Do głównych zalet simerignów kasetowych należy ich wyjątkowa odporność na mocno zabrudzone środowisko oraz maksymalne zmniejszenie tarcia.
Simering kasetowy to szczelnie obudowana uszczelka wykorzystywana w ruchu obrotowym. W szczególności podczas uszczelniania wału oraz bieżni typu promieniowego. Uszczelki tego typu najczęściej znajdują zastosowanie w silnikach, przekładniach, kołach, w maszynach rolniczych oraz maszynach pracujących w wyjątkowo ciężkich warunkach.
Dzięki możliwości wciskowego zastosowania simeringu kasetowego, nie ma potrzeby dodatkowego mocowania go. Uszczelnienie z zastosowaniem simeringu kasetowego, dzięki wbudowanemu zasobnikowi smaru, zapewnie smarowanie podczas całego okresu eksploatacji.
Ważna zaletą ww. simeringów jest ich skuteczność podczas działań start – stop oraz ruchów przód – tył.