Projektowanie tarasu i ogrodu podczas budowy domu. Czym impregnować legary pod taras

Proces budowania własnego domu jest niezwykle wymagający, czasochłonny i skomplikowany. Konieczne jest podejmowanie wielu ważnych i kluczowych decyzji, które mają realny wpływ na funkcjonalność, a także estetykę całego budynku. Jednak oprócz tych najważniejszych decyzji, warto zastanowić się nad tym na pierwszy rzut oka najmniej priorytetowymi, jakimi jest zaprojektowanie ogrodu oraz tarasu, ponieważ pozostawienie ich bez pomysłu, może skomplikować późniejsze ich zaaranżowanie.

Projekt tarasu – czym impregnować legary pod taras

Na takie decyzje jak wybór mebli tarasowych lub czym impregnować legary pod taras jeszcze będzie z pewnością czas po zakończeniu budowy. Jednak w przypadku zadaszenia czy oświetlenia warto pomyśleć o tym już przy wyborze projektu. Niektórym zadaszone tarasy się po prostu nie podobają i decydują się na otwarte przestrzenie. Niestety wraz z upływem czasu zamieszkiwania we własnym domu, na otwartych tarasach bardzo często pojawiają się namioty, markizy, parasole lub dodatkowe zadaszenia. Przede wszystkim wynika to z faktu nieużyteczności niezadaszonego tarasu podczas kiepskiej i deszczowej pogody. Również bardzo upalne dni bywają męczące i brakuje wtedy zadaszonego i zacienionego miejsca na odpoczynek. Dlatego też już podczas wyboru projektu, warto zastanowić się nad takim z zadaszeniem lub możliwością jego dodatkowego wykonania. W przypadku oświetlenia, warto zadbać o wykonanie instalacji elektrycznej na tarasie, która zapobiegnie niszczeniu elewacji i ścian już po zamieszkaniu w celu wykonania oświetlenia nad tarasem.

Ogród

Teoretycznie na projektowanie ogrodu nie trzeba poświęcać swojej uwagi oraz czasu podczas budowy domu. Jednak w praktyce jest nieco inaczej. Położenie specjalnej siatki i zakopanie jej na pewnej głębokości, pozwala zapobiegać pojawianiu się niechcianych szkodników, takich jak krety w ogrodzie. Ponadto wybór projektu domu wpływa na stanowiska dla roślin jakie znajdą się w ogrodzie. Zaplanowanie ogródka warzywnego, który zostanie całkowicie osłonięty budynkiem od słońca całkowicie mija się z celem. Dlatego warto poświęcić na tego typu decyzje chociaż odrobinę czasu, dzięki czemu w późniejszym czasie projektowanie, a także ostateczne aranżowanie ogródka i podwórka będzie znacznie prostsze.