Najbardziej uniwersalne płytki, które nigdy nie wyjdą z mody

Na rynku materiałów wykończeniowych możemy znaleźć coraz to nowe propozycje. Jedne z nich są oryginalne i w zgodzie z najnowszymi trendami, inne z kolei są ponadczasowe i będą dobrze komponować się z każdą aranżacją.

Jednym z chętniej wybieranych artykułów wykończeniowych, są płytki ceramiczne. Układamy je w łazience, kuchni, czasem w przedpokoju. Zdarza się, że w większych domach płytki znajdują się także w innych pomieszczeniach. Ponieważ jednak wiążą się z pewnym wydatkiem, chcemy, by były dobrej jakości i przez lata wyglądały dobrze. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w płytki sprawdzonego producenta, w kolorze i kształcie, który dobrze współgra z różnymi stylami aranżacyjnymi. Dzięki temu za kilka lat, kiedy będziemy planować remont, nie trzeba będzie wymieniać także płytek. Co zatem mamy do wyboru?

Płytki cegiełki

Pierwszą propozycją, która niezmiennie od lat zachwyca, są cegiełki. Możemy postawić na tradycyjny rdzawo-czerwony kolor cegły lub pójść nieco dalej. W nowoczesnych wnętrzach imponująco wygląda cegiełka biała. Sprawdzi się nad blatem w kuchni albo na podłodze. Jeżeli jest to dla nas zbyt jasny kolor, w sprzedaży są też cegiełki w kolorze czarnym. One także będą wyglądać dobrze z każdym wystrojem. W zależności od tego, czy wolimy coś delikatnego, czy wyraźniejszego w wyrazie, możemy wybrać fugę w kolorze odpowiadającym kolorowi cegiełek, albo kontrastującym.

Układ jodełki

Drugim wariantem, który niezmiennie od lat wiąże się z klasą i elegancją, jest jodełka. Nie musi być tylko z drewnianych elementów parkietu. Na rynku jest wiele prostokątnych płytek ceramicznych, które również w ten sposób możemy ułożyć. Podobnie jak cegiełki jodełka może być na ścianie i podłodze. Dobrze wygląda nad blatem, a nawet nad kanapą w salonie, gdzie z powodzeniem zastąpi inne ozdoby ścienne. Ponieważ od wielu lat jodełka jest stosowana w różnych wnętrzach i zawsze jest modna, nie musimy się obawiać, że za jakiś czas to się zmieni.

Płytki w szachownicę

To kolejna propozycja, która niezmiennie od lat pojawia się we wnętrzach. Rozkwit mody na podłogę w szachownicę przypadał na pierwszą połowę ubiegłego wieku, ale w dalszym ciągu chętnie się do niego wraca. Szczególnie efektowne jest postawienie na płytki białe i czerwone. Nie do końca dobrze będą wyglądały na ścianie, więc jeśli zdecydujemy się na ten wariant, to poprzestańmy na tym, by płytki były tylko na podłodze, na przykład w przedpokoju lub kuchni.

Mozaika

Dobrą opcją będzie także mozaika. Ona także niezmiennie przewija się w aranżacjach od dawna. Obecnie jest tyle ciekawych wzorów, że stała się wyjątkowo modna. W zależności od tego, czy mamy wnętrza tradycyjne, czy nowoczesne możemy zdecydować się na inny kształt. Szczególnie dużo uwagi poświęćmy płytkom heksagonalnym i arabeskom. Można je ułożyć właściwie w każdym pomieszczeniu, sprawdzą się i na podłodze i na ścianach. Bardziej uniwersalne i ponadczasowe będą płytki w jednym kolorze.