Ściółki dla koni.
Aspekty decydujące o wyborze ściółki dla koni
Życie konia to nie tylko piękne, gęste i soczyście zielone pastwiska na których mogą one biegać i skakać. Tak mógłby wyglądać jedynie koński raj. Rzeczywistość jest jednak nieco inna i w pewnym okresie roku a konkretniej w zimie, miejsce konia jest najczęściej w stajni.
Czas jaki koń spędza na wolnym powietrzu w dużej mierze ustosunkowany jest w odniesieniu do jego kondycji zdrowotnej, pory roku oraz wielu innych czynników. Dlatego tez czas który muszą one spędzić w zamknięciu powinien być czasem w którym konie poczują się wygodnie. Każdy z nas czuje się zdrowszy i bardziej wypoczęty tylko wtedy, gdy porządnie się wyśpi. I to najlepiej w wygodnej pościeli i pozycji. Ta sama zasada dotyczy również koni. To również żywe stworzenia. Tyle że uzależnione od człowieka i to człowiek ma obowiązek zadbać o wygodę konia.
Człowiek więc w pewnym momencie staje przed dylematem, jaka ściółka dla koni będzie najbardziej odpowiednia. Czym kierować się podczas wyboru tego najlepszego podłoża? Jakie są najważniejsze cechy, wady i zalety konkretnej ściółki? Warto zatem przeanalizować jej rodzaje oraz plusy i minusy stosowania.
Aby wybrać najlepszą dla konia ściółkę, należy przemyśleć kilka ważnych aspektów. Nieodzownie najważniejszym z nich jest zdrowie konia. Jedną z najczęstszych przeszkód w stosowaniu określonych rodzajów ściółki jest alergia. Schorzenie to z miejsca eliminuje takie ściółki jak słoma, trociny czy siano. Innym aspektem decydującym w dużej mierze o wyborze ściółki jest jej cena. Nie każdy gospodarz jest biznesmenem i nie każdego stać na najwyższe standardy.
Co więc wybrać i na co zwracać szczególna uwagę?
Rodzaje ściółek
SŁOMA – ściółka ta należy do najpopularniejszych położy końskich boksów. Zapewne przez wzgląd na swoją cenę oraz dostępność. Słoma nawet po zużyciu w boksie doskonale sprawdza się jako nawóz, więc to już potrójna korzyść. A na tym jeszcze nie koniec. Słoma stanowi również urozmaicenie końskiej diety, obniżając dzięki temu nieco koszty żywienia konia. Na tym kończą się zalety.
Wadą słomy jako podłoża pod konia, jest na pewno jej pylenie i duża zawartość kurzu. Z góry ulega eliminacji jako ściółka dla koni z uczuleniami i alergiami. Słoma również nie koniecznie wchłania wilgoć a już na pewno nie pochłania nieprzyjemnego zapachu. Jak widać niski koszt nie zawsze idzie w parze z opłacalnością.
TROCINY – zasadniczy plus to niejadalność. Idealnie zatem nadaje się dla koni z kolkami. Trociny podobnie jak słoma dość obficie się pylą, więc powodują alergię. Dla koni z problemami oddechowymi ściółka ta zdecydowanie odpada. Ale trociny maja również swoje zalety w postaci bardzo dobrej absorpcji wilgoci, wchłaniania nieprzyjemnych zapachów czy łatwości magazynowania. Trociny raczej nie nadają się na nawóz więc mogą być kłopotliwe podczas wymiany.
PELLET – granulki w kształcie wałeczków to inaczej trociny poddane obróbce. Bardzo dobrze wchłaniają wodę, są hipoalergiczne oraz nie zawierają w swoim składzie pyłów i kurzu. Poprzez wilgoć, stają się miękkim materacem. Pellet zachęca też łatwością usuwania zanieczyszczeń gdyż tworzy z odchodami zbitą masę. Jest niejadalny, to niewątpliwy plus dla nieco zbyt łakomych koni.
MATA GUMOWA – Najważniejszym elementem decydującym o niskim zainteresowaniu tą odmiana ściółki dla koni jest jej cena. To chyba największa wada. Mata gumowa ma za to całe mnóstwo zalet. Np. nie pyli się, jest bardzo łatwa w utrzymaniu, nie nasiąka i jest antypoślizgowa. Korzystając z maty gumowej należy pamiętać o wykonaniu odwodnienia, gdyż mata nie pochłania wilgoci.
TORF – często wykorzystywany w końskich boksach. Jest jadalny, stanowi więc urozmaicenie końskiej diety. Nie pylą się gdyż najczęściej posiadają pewien stopień nawilżenia. Zapobiegają utrzymywaniu się nieprzyjemnych zapachów oraz świetnie absorbują wodę. Idealnie nadaje się na nawóz. Wada torfu natomiast jest jego niekorzystny wygląd oraz chłód, jaki utrzymuje zimą.
Rodzajów ściółek na rynku jest wiele, jest również ściółka wiórowa dla koni. Ale decyzja o konkretnym rodzaju jej stosowania zależy tylko i wyłącznie od hodowcy. To on dzięki wiedzy o zdrowiu i predyspozycji swoich koni, wybierze rodzaj który sprawdzi się w boksach najlepiej.