Design z recyklingu czyli dekoracja wnętrz przedmiotami pochodzącymi z recyclingu.

Obiekty dekoracyjne wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu stają się coraz bardziej popularne. Konsumenci są zmęczeni kupowaniem tanich, plastikowych przedmiotów wykonanych w Azji, które bardzo szybko pękają i zanieczyszczają naszą planetę! Coraz bardziej zwracamy się ku przemyślanym i rozsądnym zakupom

Drewno.

Zauważyliśmy ostatnio szał na meble wykonane z palet, ja sam przetestowałem tę metodę produkcji, która nie wymaga dużo materiału i mało miejsca do jej wdrożenia; rzeczywiście za kilka euro (na zakup gwoździ i śrub) udało mi się zbudować kurnik, kompostownik, stojak na rowery i podstawę łóżka dla mojej córki. Moim następnym projektem jest zrobienie drewnianego salonu do ogrodu. Aby znaleźć palety, łatwo je znaleźć, wystarczy przejść się po strefach przemysłowych, wiele firm pozbywa się ich i przechowuje przed budynkami firmowymi.

design recykling

Guma.

Kolejna tendencja pojawiła się w ostatnich latach w przypadku produktów wykonanych z opon pochodzących z recyklingu. Stare opony z ciężarówek, samochodów lub ciągników są odzyskiwane i ponownie wykorzystywane do różnych przedmiotów bardzo przydatnych w codziennym życiu, takich jak mydelniczki, kosze, torby do brudnej bielizny lub przechowywania drewna z powodu użytego materiału wszystkie te przedmioty są bardzo mocne i bardzo łatwe w utrzymaniu.
Recykling opon jest bardzo trudny i zanieczyszczający, więc ta alternatywa jest przydatna dla planety, a ponadto zapewnia pracę rzemieślnikom w krajach rozwijających się!

Tworzywo sztuczne.

Przede wszystkim, plastik jest jednym z najbardziej zanieczyszczających materiałów na planecie. W zależności od jego składu, jego rozkład w przyrodzie może trwać od 100 do 1000 lat! Recykling 1 tony plastikowych butelek pozwala zaoszczędzić ponad 800 litrów ropy naftowej. Niestety, obecnie nadal zbyt mało kategorii tworzyw sztucznych nadaje się do recyklingu, ale badania posuwają się naprzód i wkrótce będzie ich 100%.
Oto kilka przykładów tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu i ich drugiego życia:

  • PCV z podłóg zostanie przekształcony w siatkę drucianą, szyny, meble ogrodowe, buty;
  • polistyren może być używany do produkcji wieszaków na ubrania, mebli, opakowań;
  • stare butelki PET do produkcji swetrów z polaru (do produkcji jednego swetra potrzeba 27 butelek o pojemności 1,5L), zabawki, dywan, śpiwory, poduszki.

Szkło.

Szkło jest opakowaniem obojętnym i dzięki temu zachowuje smak tego, co zawiera! Jest to idealny materiał, ponieważ można go w 100% poddać recyklingowi.

design z recyklingu

Metal.

Podobnie jak ropa naftowa, rezerwy mineralne nie są niewyczerpane! Szacuje się, że pozostało mniej niż 40 lat dla rezerw miedzi i mniej niż 20 lat dla cyny. Recykling tego metalu pozwala oszczędzać energię i zapobiega większym szkodom dla środowiska wynikającym z wydobycia, ponieważ niezależnie od tego, czy chodzi o wydobycie, czy też o przetwarzanie surowej rudy, wiąże się to z silnymi działaniami zanieczyszczającymi.

Zakup produktów z materiałów pochodzących z recyklingu promuje wspieranie i tworzenie firm w tych branżach, co jest bardzo ważne dla naszej planety, która już jest w ciężkim stanie.

Często narzekamy, że nie można nic zrobić z globalnym ociepleniem i z dużymi grupami przemysłowymi, ale mamy największą władzę, ponieważ inteligentnie konsumując możemy walczyć z nadmierną konsumpcją, nadprodukcją, a tym samym oszczędzaniem zasobów naturalnych.