Jak zamontować taras drewniany? Instrukcja montażu

Kiedy już zdecydowałeś się na taras drewniany, zastanawiasz się, jak zbudować go, aby był piękny, funkcjonalny i dobrze służył przez wiele lat. By zmontować taras drewniany potrzebna jest instrukcja montażu.

Taras drewniany instrukcja montażu

Po pierwsze – dobre przygotowanie podłoża. Drewniany taras montuje się na przygotowanym podłożu. Wykonanie podłoża odbywa się na własną odpowiedzialność wykonawcy.
Drewniany taras może zostać zbudowany na kilku rodzajach podłoża:
Grunt rodzimy jest najtrudniejszym podłożem, wymaga największego nakładu pracy. W celu zapewnienia stabilności powinno się wykopać doły pod bloczki betonowe. Do takich dołków trzeba wsypać warstwę piasku zmieszanego z betonem w proporcji 3:1. Następnie umieszcza się bloczki fundamentowe, wyznaczając im w trakcie odpowiednią wysokość nad powierzchnią gruntu. Ważne, aby został zachowany spadek dla tarasu o wartości 1-2%, szczególnie w przypadku podłoża nieprzepuszczalnego. Inna opcja to kostka brukowa – jeśli podłoże jest stabilne, oczyszczone oraz jest odpowiedni spadek, który umożliwia odpływ wody deszczowej. Co znaczy, że jest przygotowane do bezpośredniego kładzenia legarów na podkładkach gumowych (podłożu nienasiąkliwym). Płyta betonowa – podobnie, jak w przypadku kostki brukowej, płyta betonowa jest przygotowana do bezpośredniego kładzenia tarasu, przy zachowaniu odpowiedniego spadku oraz gładkiej powierzchni. Podłoże musi być gładkie, twarde i stabilne. Montaż na takim podłożu pozwala wodzie spływać między legarami.
W przypadku montażu tarasu na gruncie, należy usunąć warstwę ziemi na głębokość ok. 20–30 cm, a w to miejsce przygotować podkład z mieszaniny żwiru lub małych kamieni, usypanych na włókninie, która chroni przed przerastaniem chwastów.
Prostopadle czy równolegle – jak ułożyć drewniane deski podczas montażu tarasu?
Przy montażu drewnianego tarasu stajemy przed wyborem, w jaki sposób ułożymy deski. Istnieje kilka wariantów: układanie prostopadle do drzwi wejściowych, równolegle lub pod kątem. Najpopularniejsze są dwie pierwsze metody. Montaż prostopadle do okna tarasowego optycznie wydłuża taras, natomiast ułożenie równoległe w stosunku do ściany domu poszerza przestrzeń tarasu.

Legarowanie

Deskę tarasową należy montować na legarach o gęstości zbliżonej do materiału, z którego wykonane są deski. Jeżeli nie zastosujemy się do tej zasady, to zmiany temperatury i wilgotności mogą spowodować wyrywanie wkrętów. Legary konstrukcyjne muszą być zamocowane do podłoża w sposób zapewniający solidną podstawę.
Montaż tarasu na wkręty
Przy montażu tarasu należy uwzględnić naturalny proces wysychania drewna w czasie gorących dni i pęcznienia podczas deszczowej pogody – dlatego odstęp między deskami powinien wynosić minimum 6 mm. Deski należy przykręcić do każdego legara 2 wkrętami (ze stali nierdzewnej przeznaczonych do montażu tarasów) o długości dwukrotnie większej niż grubość deski.