Farby mineralne – kiedy warto po nie sięgnąć?

Na tle innych rodzajów farb farby mineralne wyróżniają się atrakcyjnym, niespotykanym matowym wykończeniem, ale również wyjątkową przyczepnością. W połączeniu z łatwością nakładania, skutecznością krycia i uniwersalnym zastosowaniem sprawia to, że ten rodzaj farb z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością.

Cechy charakterystyczne farb mineralnych

Za unikalne cechy farb mineralnych odpowiada ich innowacyjny skład. Znajdziemy w nim szereg minerałów, które w zauważalny sposób wpływają na właściwości preparatu. Z punktu widzenia użytkowników najważniejsza jest ich wysoka przyczepność i trwałość. Farby mineralne doskonale trzymają się podłoża, nawet bez podkładu. Nie bez znaczenia są też ich walory estetyczne — farby te zapewniają efekt głębokiego matu, niemożliwy do osiągnięcia przy zastosowaniu większości tradycyjnych barwników. Dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości pigmentów, z ich pomocą można uzyskać przepiękną głębię koloru. Farby występują w szerokiej palecie barw i odcieni, dzięki czemu każdy z łatwością może znaleźć wśród nich taką, która pod każdym względem odpowiada jego potrzebom i upodobaniom.

Warto zaznaczyć również to, że farby tego rodzaju są w pełni ekologiczne i bezpieczne dla osób przebywających w pomalowanych nimi pomieszczeniach. Podczas malowania i po wyschnięciu nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji lotnych. To ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i alergików, w przypadku których szkodliwy wpływ składników niektórych tradycyjnych farb może być szczególnie dotkliwy.

farby mineralne

Gdzie możemy użyć farb mineralnych?

Możliwości wykorzystania farb mineralnych są niemal nieograniczone. Z powodzeniem możemy używać ich do malowania ścian, ale również drewna, laminatów, plastiku, szkła, a nawet tkanin i skóry. W każdym przypadku sprawdzają się równie dobrze, tworząc po nałożeniu jednolitą powierzchnię z dobrym kryciem. Można stosować je praktycznie w każdym pomieszczeniu, i wewnątrz i na zewnątrz budynków, bez obawy o ich trwałość. Poza uniwersalnością użytkownicy cenią sobie również łatwość nakładania farb mineralnych. Praca z nimi to czysta przyjemność, nawet dla osób, które do tej pory nie miały do czynienia z malowaniem. Farby tego rodzaju mają właściwości samopoziomujące. Oznacza to, że podczas wysychania same wyrównują swoją powierzchnię, dzięki czemu jest ona idealnie gładka i jednolita. Wygodne jest także to, że malowanej powierzchni nie trzeba w żaden sposób wcześniej przygotowywać. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu, a ten jak wiadomo, przy każdym remoncie jest bezcenny. To idealny wybór dla wszystkich niedoświadczonych w malowaniu, którzy już za pierwszym razem, przy niewielkim nakładzie pracy, chcieliby osiągnąć idealny efekt.