Jak wybrać mocowanie do tarasu? System tarasowy spax, cennik

Decydując się na taras, oprócz wyboru odpowiednich desek tarasowych należy zdecydować się na wybór mocowania. Jest to ważny wybór, gdyż zły montaż może zepsuć efekt nawet najpiękniejszych desek, zmniejszyć trwałość konstrukcji i komfort użytkowania.

Czym jest system tarasowy SPAX?

Są to niemieckie produkty, które charakteryzują się jakością i niezawodnością. W ofercie znajdują się wkręty ze stali nierdzewnej do tarasów z drewna, które stosuje się na zewnątrz. Mają one następujące zalety: gwint dociągający górną deskę, gwint dociągający jest drugim gwintem, który jest umiejscowiony pod główką wkręta SPAX. Ten system gwarantuje pewne i trwałe połączenie dwóch elementów drewnianych. Podwójny gwint trwale dokręca deskę do legaru, dzięki czemu minimalizuje skrzypienie.

Jak wyglądają wkręty SPAX?

Mała główka cylindryczna lekko zagłębia się w drewno i zapewnia doskonały wygląd finalnej konstrukcji. Wkręty SPAX z główką cylindryczną łatwo wchodzą w drewno i – dzięki małej średnicy główki – są prawie niewidoczne w materiale, co zapewnia estetykę ostatecznego tarasu. Dlatego główka podczas wgłębienia się w materiał nie rozwarstwia go, a wkręty z główką cylindryczną są często stosowane w budownictwie drewnianym oraz przy budowie tarasów.

Inne produkty SPAX

Po pierwsze: taśma izolująca SPAX – chroni drewniane legary przed wilgocią atmosferyczną, ma zastosowanie w budowie tarasu, jest to taśma polietylenowa o niskiej gęstości, samoprzylepna, z możliwością odklejania. Ma wymiary 30 m x 87 mm. Następnie podkładki pod legary – stanowią ochronę legarów przed wilgocią gruntową, która może spowodować pleśnienie i zmniejszenie stabilności konstrukcji, w opakowaniu znajduje się 25 sztuk, mają one wymiary 100 x 100 x 8 mm. Innym narzędziem od tej firmy jest wiertło stopniowe SPAX. Ma dwa stopnie wiertła o średnicy 4,1 mm i 6,5 mm. Innym produktem niemieckiej marki jest dociągarka do desek, która ułatwi dociągnięcie desek przy montażu. Posiada SPAX Liner: Szablony do wkręcania oraz 4 sztuki krzyżyków dystansowych SPAX w 4 szerokościach: 4 – 5 – 6 – 7 mm.
Pełny spis produktów firmy SPAX można znaleźć w Internecie. Wydany przez SPAX cennik zawiera takie kategorie produktów jak: wkręt SPAX do konstrukcji drewnianych, z główką stożkową, ma żeberka frezujące oraz szpic CUT, wkręt jest hartowany z powłoką ułatwiającą poślizg, w cenniku są także wkręty z główką półkolistą, uniwersalne (zarówno T-STAR plus oraz z gniazdem Z) czy z główką soczewkową (w opcji Wirox, niklowanej oraz ze szlachetnej stali nierdzewnej). W cenniku znajdują się także produkty do tarasów, które zostały już wcześniej wymienione.