Podłogi tarasowe – jak wybrać najlepszą?

Drewno, cement, kamień i wiele innych… jest tak wiele opcji dla podłóg zewnętrznych i tarasowych. Ale czy wiesz, co jest najlepsze dla Twojego projektu? Oto kilka wskazówek dotyczących pięknego i bezpiecznego tarasu.

Jeśli taras to nowy salon, czy nadszedł czas, aby zmienić wygląd swojej przestrzeni na zewnątrz? Podjąłeś decyzję – i nie jesteś jedyny. Kiedy rozpoczynasz remont i dekorację swojego tarasu, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy, na przykład wybrać podłogę zewnętrzną. Zastanawiasz się pewnie czy zdecydować się na płytki tarasowe, a może na drewniane płytki balkonowe. Opcji jest naprawdę wiele. Dostępne są również różne moduły tarasowe.

Płytki zewnętrzne: jaki materiał jest najlepszyna podłogę tarasową?

Może istnieć wiele różnych i równie ważnych opcji podłóg tarasowych. A także nieskończone możliwości zdobnicze (do wyboru między innymi ekskluzywne produkty z drewna, kamienia czy cementu); Podłoga porcelanowa jest bezpieczną opcją do użytku na zewnątrz dzięki swojej wytrzymałości i trwałości. I dobrze znosi próbę czasu, pozostając niezmienionym nawet w obliczu trudnej pogody. Jest również niezwykle łatwy w czyszczeniu i konserwacji oraz prosty w instalacji w porównaniu z innymi materiałami.

O czym należy pomyśleć, patrząc na podłogę z płytek ceramicznych na taras:

  • Porowatość. Jeśli szukasz podłogi na podesty tarasowe, która jest otwarta na żywioły, najlepiej wybrać płytki gresowe o niskiej porowatości. Pochłaniają mniej wody, są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne i trwałe oraz są bardziej odporne na zarysowania.
  • Grubość. Im grubsze są twoje płytki, tym są mocniejsze. Ogólnie rzecz biorąc, średnia grubość płytki zewnętrznej wynosi 10 mm, ale można uzyskać płytki podłogowe o grubości do 20 mm, które są łatwe w montażu i nie wymagają żadnych klejów ani spoin. Kolejną zaletą podłóg o podwójnej grubości jest to, że można je umieścić bezpośrednio na powierzchniach takich jak cement, żwir lub trawa, a nawet użyć ich do stworzenia podniesionej ścieżki. Ta praktyczna i szybka w montażu podłoga podniesiona może być również używana do ukrywania kabli i rur dzięki wnęce, którą tworzy pod spodem.
  • Rozmiar płytek i opcje rektyfikowane. Decydując się na podłogę zewnętrzną (zwłaszcza na większy taras), warto pomyśleć o płytkach o większym formacie, które zapewnią bardziej jednolity wygląd. A jeśli zdecydujesz się na płytki rektyfikowane, uzyskasz również mniejsze odstępy między płytkami.
  • Antypoślizgowość. Jeśli szukasz najbezpieczniejszej opcji na taras, wybierz antypoślizgową podłogę zewnętrzną. A jeśli chodzi o strefę basenową, to absolutna konieczność. Płytki podłogowe są klasyfikowane według ich właściwości antypoślizgowych (GRIP), przy czym klasa 3 (lub R11) jest najwyższym poziomem.