Czym jest deska kompozytowa? Systemy tarasowe drewniane
Kiedy decydujemy się na zbudowanie tarasu, trzeba zadać sobie pytanie o to, jakiego materiału chcielibyśmy użyć. Na rynku istnieją różne systemy tarasowe drewniane. Użytkownik zadaje sobie pytanie „co wybrać?”.
Systemy tarasowe drewniane – Czym jest deska kompozytowa?
Jedną z możliwości jest zbudowanie tarasu z deski kompozytowej. Jest to bardzo drobno zmielona mączka drzewna, która została zmieszana z twardym materiałem PCV lub polipropylenem bądź polietylenem. Opcja z PCV daje gwarancję najlepszej jakości. Dzięki temu deski kompozytowe przypominają drewno, a PCV zapewnia odporność na wilgoć, trwałość. Producenci oferują gotowe systemy tarasowe, na które składają się legary, deski kompozytowe, maskownice i łączniki umożliwiające mocowanie desek bez widocznych wkrętów, a także listwy, które ułatwiają montaż. W przeciwieństwie do drewna tarasowego deski kompozytowe nie wymagają malowania i odnawiania.
Systemy tarasowe drewniane – jak zamontować deskę kompozytową?
Deski kompozytowe wymagają odpowiedniej podkonstrukcji. Legary kładzie się bezpośrednio na betonie, który należy wcześniej zaizolować. Wylewka z betonu pod tarasem powinna być równa i mieć niewielki spadek, który pozwala na odpływ wody (optymalnie 2% spadku). Wszelkie nierówności trzeba skuć. Legary układane są na wylewce na elementach poziomujących, których zadaniem jest zniwelować spadek do 0,5%.
Panele tworzące nadbudowę najczęściej wyglądają jak typowe deski tarasowe. Kolor i faktura (brak sęków) przypominają najczęściej drewno egzotyczne.
Deski kompozytowe są łatwiejsze do ułożenia niż drewno tarasowe, ale bywają kłopotliwe przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowego kształtu. Zdarza się to zwłaszcza, kiedy deskę trzeba zwęzić. Wtedy może zdarzyć się kłopot z jej mocowaniem. Standardowy panel ma fabrycznie wyprofilowane krawędzie do mocowania w klipsach. Po ich obcięciu przymocowanie deski do legara w sposób zgodny z instrukcją może być niemożliwe. Dlatego częstym zaleceniem jest, aby montaż systemów z kompozytu drewna przeprowadzała wyspecjalizowana i certyfikowana w branży firma montażowa.
Deski kompozytowe są puste w środku, co będzie widoczne na krawędziach tarasu. Producenci systemów tarasowych z kompozytu wychodzą naprzeciw potrzebom klienta i oferują więc specjalne listwy maskujące, które ukryją ten mało estetyczny szczegół.
Wady desek kompozytowych?
Deski kompozytowe gorszej jakości, te które nie są na bazie PVC, tylko PP/HDPE, mogą być podatne na zarysowanie. Niewielkie uszkodzenia można usunąć papierem ściernym. Kompozyty takie nie są odporne na wysoką temperaturę, więc należy uważać z grillowaniem na takim tarasie. Po deszczu mogą się na nich pojawiać zacieki, a działanie słońca może spowodować odbarwienia.