Na czym polega spawanie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe znalazły zastosowanie niemal we wszystkich branżach – od górnictwa, poprzez budownictwo, aż po lotnictwo i motoryzację. Są one doskonałą bazą zarówno wielu urządzeń, ale także budynków. Cechą charakterystyczną konstrukcji stalowych jest trwałość, bezpieczeństwo i solidność, która zasługuje na szczególne uznanie. Najlepszą metodą ba montaż konstrukcji i łączenie ze sobą elementów jest spawanie.

Spawanie konstrukcji stalowych

Zanim o spawaniu, to warto napisać kilka słów o samej stali. Jest to stop metalu, który może występować w przeróżnych odmianach i cechuje się łatwością formowania, a tworzenie różnych elementów nie jest niczym problematycznym pod względem technologii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku umiejętności. Bez tego trudno jest osiągnąć zadowalające efekty. Należy także zwrócić uwagę na to, że spawanie konstrukcji stalowych jest uzależnione od odpowiedniego materiału. Istnieją dwa najczęściej używane gatunki – S235N oraz S690Q. Zastosowanie ich jest gwarancją wysokiej jakości konstrukcji. Przechodząc do spawania – odbywa się ono w odpowiednio przystosowanym parku maszynowym wyposażonym w takie urządzenia jak wypalarki gazowe, laserowe oraz plazmowe. Takie narzędzia są potrzebne do tego, aby móc wypalić i wyciąć elementy stalowej konstrukcji.

Metoda spawania

W dzisiejszych czasach do spawania najczęściej wykorzystuje się metodę MAG. Dzięki niej można łączyć ze sobą stal niestopową, niskostopową i wysokostopową, a także aluminium, nikiel, miedź oraz tytan. Określenie MAG to skrót od anielskiego Metal Active Gas, które oznacza spawanie za pomocą elektrody, ulegającej stopieniu w połączeniu z gazem, np. dwutlenkiem węgla. Traktując zagadnienie dość ogólnie i w miarę prosto, można powiedzieć, że w procesie spawania bierze udział łuk elektryczny, powstały pomiędzy spawanym materiałem a topliwym drutem, czyli wspomnianą już elektrodą. Taki kontakt powoduje, że drut ulega stopieniu i tym samym miesza się ze stalą. Kiedy wszystko ostygnie dwa elementy są ze sobą połączone. Spawanie przy pomocy metody MAG jest stosunkowo tanie, ale bardzo efektywne, dlatego jest bardzo cenione.

Zastosowanie konstrukcji stalowych

Współczesne budownictwo coraz bardziej docenia konstrukcje stalowe ze względu na ich uniwersalne zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle do budowania hal magazynowych i produkcyjnych, ale także widowiskowych oraz takich obiektów jak warsztaty, hangary czy sklepy. Stalowe konstrukcje ze stali mogą tworzyć szkielety budynków o przeróżnym zastosowaniu, w tym wieżowców, mostów a nawet domów jednorodzinnych.