Meble kuchenne na wymiar czy z sieciówki?

W wielu domach to właśnie kuchnia stanowi centrum wszechświata, w którym toczy się życie rodzinne. Jest pomieszczeniem mającym najwięcej zastosowań ze wszystkich – od przygotowywania i spożywania posiłków po przyjmowanie gości. Spora grupa ludzi uważa, że w kuchni najlepiej się rozmawia. Nic więc dziwnego, że ogromną wagę przywiązujemy do aranżacji tego wnętrza, a meble kuchenne są najważniejszym wyborem.

Meble kuchenne na wymiar

Przyjęło się, że meble do kuchni powinny być zrobione u stolarza na indywidualne zamówienie. Mnóstwo osób wychodzi z założenia, że muszą być najwyższej jakości, estetyczne i oryginalne, a do tego idealnie dopasowane do całego kuchennego wnętrza. Bez wątpienia meble na wymiar będą w stanie sprostać najbardziej wymagającym klientom, ale mają swoją cenę, często bardzo wysoką, sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zaletą takiego rozwiązania jest maksymalna funkcjonalność i optymalne zagospodarowanie całej przestrzeni. Meble kuchenne wykonane na zamówienie można dowolnie zaprojektować, a także wyposażyć w przeróżne rozwiązania, np. cicho domykające się szafki czy karuzelę w narożnej półce.

Gotowe zestawy mebli ze sklepu

Nie trudno się domyślić, że meble z sieciówki są tak zaprojektowane, żeby pasowały do typowej kuchni o standardowych wymiarach. Gotowe meble są najczęściej modułowe, co oznacza, że można samodzielnie skompletować zestaw z dostępnych elementów. Niewątpliwą zaletą jest dużo niższa cena, ale trzeba się liczyć z tym, że jakość takich mebli będzie adekwatna do nakładów finansowych. Jeśli ktoś ceni sobie indywidualność, to może się nieco rozczarować, ponieważ gotowe systemy są ograniczone aktualnymi trendami.

meble kuchenne

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze mebli kuchennych

Na rynku istnieje taka różnorodność mebli kuchennych, że bardzo łatwo jest się zagubić. Najczęściej popełniane błędy to:

  • kolor — wybór koloru, który nie pasuje do kolorystyki ścian kuchni i ogólnie wnętrza, może zepsuć cały wygląd kuchni. Najlepiej postawić na bezpieczne opcje, takie jak odcienie naturalnego drewna, które nigdy nie wychodzą z mody,

  • liczba szafek — szafki są kupowane nie tylko do przechowywania artykułów spożywczych i naczyń, ludzie mają tendencję do trzymania w szafce klucze, ładowarek do telefonów i całej masy innych rzeczy. Szafek nie może być więc za mało, a szuflady powinny być łatwe do otwierania,

  • za dużo otwartych półek – warte półki wymagają porządku i regularnego układania. Jeśli sprzątanie nie jest mocną stroną lepiej zrezygnować z tego rozwiązania lub ograniczyć się do jednej otwartej półki.