Bojler elektryczny – czym kierować się przy jego wyborze?
Montaż bojlera elektrycznego to szybki sposób na pozyskanie ciepłej wody. Bojler taki możesz zamontować w pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni, a także łazience. Pamiętaj, że im dłuższa jest droga od bojlera do kranu, tym większe będą straty ciepła. Na szczęście nowoczesne bojlery elektryczne cechują się energooszczędnością i w porównaniu do modeli starszego typu pozwalają zmniejszyć koszty energii potrzebnej do ich pracy.
Jakie są rodzaje bojlerów?
Jakie są rodzaje zasilania w bojlerach?
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu bojlera?
Jakie są rodzaje bojlerów?
Bojlery można podzielić przede wszystkim ze względu na sposób podgrzewania wody. Wyróżnia się:
- bojlery przepływowe, które działają na bieżąco. Nie posiadają one zbiornika, co oznacza, że nie gromadzą zapasów ciepłej wody, a jedynie ogrzewają ją w momencie, gdy odkręcasz kran. Są tańsze w eksploatacji, musisz jednak liczyć się z tym, że musisz chwilę poczekać, zanim z kranu popłynie ciepła woda. Tego typu bojlery to urządzenia jednopunktowe, a więc pracują wyłącznie z jednym źródłem poboru wody. Każdy kran musi mieć osobny podgrzewacz. Plusem jest z pewnością kompaktowy rozmiar i znacznie niższy pobór energii.
- bojlery pojemnościowe wyposażone w zbiornik do przechowywania podgrzanej wody. Zbiornik taki wyposażony jest w specjalną warstwę izolacyjną, która pozwala utrzymywać ciepło nawet przez kilka godzin. Do wyboru masz bojlery ciśnieniowe o zbiorniku nawet do 200 l oraz mniejsze bezciśnieniowe o pojemności do 15 l. Te pierwsze można podłączyć do wszystkich baterii np. łazienkowych, drugie – podłącza się wyłącznie do jednego ujścia wody. Bojlery pojemnościowa pobierają więcej energii od przepływowych, natomiast pozwalają na jednorazowe podgrzanie dużej ilości wody.
Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami powinien być podyktowanym twoimi potrzebami. Jeśli masz dużą rodzinę, rozwiązaniem lepszym będzie bojler pojemnościowy. Dla singli lub par z pewnością wystarczy bardziej kompaktowych przepływowy bojler.
Jakie są rodzaje zasilania w bojlerach?
Bojler elektryczny to jeden z dwóch typów urządzeń do podgrzewania wody. Do wyboru masz również bojler gazowy, w którym za pogrzanie wody odpowiada piecyk z gazem ziemnym lub płynnym. Jest to z pewnością rozwiązanie bardziej ekonomiczne, natomiast ze względów bezpieczeństwa coraz rzadziej wybierane. Popularnością cieszą się przede wszystkim bojlery elektryczne zasilane prądem. Działanie takie bojlera bazuje na grzałce elektrycznej, która ogrzewa wodę znajdującą się wewnątrz zbiornika. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość regulacji temperatury, co jest bardzo wygodne z codziennej eksploatacji.
Jaką moc bojlera wybrać?
Moc bojlera powinna być dostosowana przede wszystkim do jego wielkości. Im większy zbiornik, tym większa powinna być moc urządzenia. Zakres dostępnych na rynku rozwiązań obejmuje urządzenia od 1 do 5 kW (5000 W) mocy. Nieco inaczej przedstawia się moc urządzeń wielopunktowych – w tym przypadku wiele urządzeń dysponuje mocą przekraczającą 6 kW. Pamiętaj, że od mocy urządzenia zależy nie tylko, jak dużo wody będzie można jednorazowo podgrzać, lecz także tempo samego podgrzewania do ustawionej temperatury.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu bojlera?
Wybierając bojler elektryczny warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów, które pozwolą na zakup urządzenia odpowiadającego potrzebom konkretnego użytkownika.
- Orientacja – na rynku dostępne są bojery pionowe lub poziome; wybór między tymi dwoma rozwiązaniami powinien być podyktowany przede wszystkim specyfiką miejsca i sposobu montażu: pionowy podgrzewacz występuje w wersji stojącej lub wiszącej; ponadto poszczególne modele mogą różnić się samą konstrukcję (do wyboru są modele dwupłaszczyznowe, z wężownicą spiralną, zbiornikiem w zbiorniku); modele poziome występują jedynie w wersji wiszącej i są przeznaczone do montażu na ścianie. Tutaj można wyróżnić modele z pojedynczą lub podwójną wężownicą, dwupłaszczowe oraz na podkowę i z podwójną wężownicą.
- Liczba punktów poboru wody – wybierając urządzenie zastanów się, do ilu punktów poboru wody chcesz podłączyć bojler – do jednego czy do wielu; to w dużej mierze zawęzi obszar twoich poszukiwań.
- Pojemność zbiornika – determinuje ją liczba domowników i średnie zużycie ciepłej wody w gospodarstwie domowym; rodziny 4-osobowe i większe będą potrzebowały bojlera ze zbiornikiem ponad 100-litrowym, do mniejszych gospodarstw domowych zakupić można znacznie mniejsze urządzenie.
- Ciśnienie – pierwsza decyzja to wybór między modele bezciśnieniowym lub ciśnieniowym. Jeśli decydujesz się na ten drugi, zwróć uwagę na wartość minimalną i maksymalną ciśnienia w bojlerze i jej zgodność z ciśnieniem wody w sieci.
- Wymiary i waga – tutaj ponownie kluczowe jest miejsce montażu, ale i realne potrzeby gospodarstwa domowego, im większy bojler, tym więcej wody jest w stanie podgrzać (i magazynować).
- Materiał – przy wyborze konkretnego modelu bojlera dużą uwagę należy zwrócić nie tylko na estetyczną budowę urządzenia, ale i na jej solidność; najlepszym rozwiązaniem są bojlery wykonywane ze stali nierdzewnej. do izolacji natomiast wykorzystuje się piankę polietylenową, poliuretanową lub polistyren.
- Wyświetlacz i możliwość regulacji temperatury – warto wybierać modele z czytelnym ekranem, który pozwala na dostosowanie parametrów urządzenia do konkretnych potrzeb, regulacja temperatury jest możliwa najczęściej w zakresie 30-80 °C.