Łubin jednoroczny

Łubin jednoroczny kojarzy nam się z ogrodami lub łąkami. Pięknie wygląda zarówno posadzony przed domem lub jako kwiat cięty. Jaka jest jego charakterystyka oraz gdzie najlepiej zakupić nasiona?

Łubin – charakterystyka

Łubin to roślina jednoroczna, została sprowadzony do Polski jako roślina pastewna na nawóz. Jego rodzimym krajem jest Ameryka Północna, ale obecnie Łubin zadomowił się w naszym kraju i można spotkać go na jego całym terenie.

Jak wygląda Łubin? Posiada długie łodygi, sięgające niekiedy nawet 150 cm wysokości, które zakańczają okazałe, strzeliste kwiatostany. Każdy kwiat ma kształt grzbiecisty. Najczęstszymi odmianami są Łubiny o niebieskawo-fioletowym zabarwieniu. Można jednak spotkać również białe, kremowe, żółte, a nawet różowe, czy czerwone. Łubin charakterystyczny jest ze swoich grubych oraz sztywnych dłoniastych liściach złożonych z 5-9 lancetowatych listków.

Kwitnięcie roślin następuje w okresie od czerwca do lipca. Ich owoce to wydłużony, brunatny strąk, który zawiera średnio 7-9 nasion.

Łubin ogrodowy kwitnie przez całe lato

Łubin jednoroczny, świetnie ozdobi Twój ogród. Rośliny te są dość łatwe w uprawie za to mają wysokie wymagania odnośnie miejsca oraz gleby. Obficie kwitną, gdy są wystawione na dużą ilość promieni słonecznych. Preferują żyzne gleby, które są bogate w składniki pokarmowe oraz mineralne, ale całkiem dobrze radzi sobie również w podłożach przeciętnych. Wilgoć musi być umiarkowana, bardzo źle znosi podmokłe tereny.

Nasiona można posiać już w drugiej połowie marca. Warto zachować mniej więcej 15-20 centymetrowy odstęp pomiędzy nimi wtedy rośliny czują się zdecydowanie najlepiej. Sadzenie wykonuje się natomiast wiosną, latem lub jesienią. Łubiny warto uprawiać w większych grupach. Ważne jest, aby dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy posadzić Łubiny, ponieważ nie lubią one przesadzania. Rośliny należy podlewać oraz stosować odpowiednie do ich potrzeb nawozy. Jeśli chcesz ograniczyć zachwaszczanie wokół Łubinów, możesz pościółkować podłoże.

Działanie Łubinu na ogród

Wiele osób zasadza Łubiny w swoich ogrodach ze względu na ich piękny wygląd oraz długi czas kwitnięcia. Bardzo ładnie prezentują się wśród innych kwiatów ozdobnych.

Co jednak ważne, Łubiny pełnią ważną rolę dla gleby, a mianowicie chronią ją. Pozwalają podłożu odpocząć, a także wzbogacają ją w tlen. Niektóre gatunki można również użyć w celu użyźnienia gleby w momencie, gdy jest ona mało urodzajna. Dzięki bakteriom gromadzącym azot, zasadzone rośliny, znacznie poprawią jakości gleby. Łubiny są ważne dla ekosystemu ze względu na pszczoły oraz motyle. Owady te bardzo często przylatują do ich kwiatostanów.

Jeżeli nie posiadasz ogrodu, Łubiny możesz hodować w pojemnikach na przykład na tarasie lub balkonie.

Zakup nasion

Na stronie www.dziendobryogrod.pl możesz zamówić nasiona Łubinu. Dlaczego właśnie tam, skoro może je dostać nawet w zwykłych marketach? Nasiona firmy Kiepenkerl są zawsze najwyższej jakości, zakupując je masz pewność, że Łubin letni zakiełkuje, a w późniejszym czasie pięknie rozkwitnie.

Co ważne, nasiona wolne są od GMO, a każde nasionko pochodzi z certyfikowanej uprawy. Dajemy gwarancję, że rośliny wyrosną piękne i zdrowe, a ich zapach będzie zniewalający.

Na tyle opakowania znajdziesz termin przydatności nasion, a do każdego zamówienia otrzymasz zupełnie bezpłatnie planer ogrodniczy w formacie pdf. Dzięki temu będziesz mógł/a bez problemu rozplanować swoje ogrodnicze zadania i niczego nie zapomnisz. To świetny sposób dbania o wszystkie swoje rośliny w ogrodzie.