Postarzanie podłogi. Dębowa podłoga. Jak „postarzeć” kolor?
Czasami, po kilku latach, można zmęczyć się kolorem swojego parkietu. Może też zechcesz nadać mu nowy blask. Co by było, gdyby ktoś ci powiedział, że można „ściemnić” dębową podłogę?
Jak zmieniasz kolor swojej dębowej podłogi?
Zmiana koloru dębowej podłogi jest o wiele łatwiejsza, niż się wydaje. Nie martw się, nie będziesz musiał usuwać dębowej podłogi, aby zastąpić ją nową! W zaledwie kilku krokach można zaciemnić dębową podłogę.
Parkiet sam w sobie nie różni się od drewnianego mebla. Dlatego też użyjemy lakieru bejcowego, aby nadać mu nowy kolor. Z drugiej strony, wolimy specyficzny lakier do podłogi, który będzie odporny na wiele regularnych przejść, ale także na sesje domowe.
Konieczne jest przede wszystkim oszlifowanie parkietu przed rozpoczęciem tej pracy. Po zakończeniu szlifowania należy upewnić się, że pomieszczenie zostało odkurzone.
Jeśli nie chcesz używać lakieru do zaciemnienia podłogi dębowej, możesz użyć farby. Na rynku są 3 rodzaje farb, które nadają się do parkietów:
- specyficzne farby na podłogę
- farby akrylowe
- plamy
Farby podłogowe są bardzo odporne i nie wymagają stosowania lakieru ochronnego, ale wybór kolorów jest często ograniczony. Jeśli chcesz, aby struktura drewna była widoczna, zdecyduj się na farbę akrylową. Z drugiej strony, bezwzględnie konieczne jest zastosowanie lakieru ochronnego jako ostatniej warstwy.
Bejce łatwo impregnują drewno i nadają mu naturalny odcień. Ale trzeba dokonać właściwego wyboru, bo po zastosowaniu plama jest trudna do usunięcia!
Jak postarzeć i patynować dębową podłogę?
Jeśli okaże się, że podłoga dębowa wygląda zbyt „nowa”, można ją idealnie postarzać i patynować. Aby to zrobić, należy użyć specjalnego oleju do drewna. Olej ten, dostosowując się do struktury drewna, nada mu autentyczny odcień.
Ten rodzaj oleju jest stosowany w następujący sposób:
- Przede wszystkim należy dobrze wymieszać olej, aby uzyskać jednolitą konsystencję.
- Za pomocą pędzla lub wałka nanosić pierwszą warstwę oleju na podłogę.
- Pierwszą warstwę przetrzeć czystą, suchą szmatką.
- Powtórzyć operację, aby uzyskać drugą warstwę.
Należy pamiętać, że aby zoptymalizować przyczepność oleju do drewna, można lekko przeszlifować podłogę papierem ściernym pomiędzy pierwszą a drugą warstwą.
Upewnij się, że przestrzegany jest czas suszenia (zwykle podany na opakowaniu) i upewnij się, że w tym okresie podłoga nie ma kontaktu z żadnym przedmiotem.
Co zrobić, gdy podłoga jest woskowana, lub tłusta?
Jeśli podłoga dębowa została wcześniej woskowana, zeszklona lub naoliwiona, należy ją przygotować przed barwieniem. Aby to zrobić, użyj drobnego papieru ściernego do szlifowania podłogi na biało. Szlifierki ręczne lub elektryczne nie są zalecane do tego typu operacji.
Po całkowitym oszlifowaniu należy zacząć odkurzać całe pomieszczenie przed położeniem pierwszej warstwy zabejcowanego produktu na parkiecie. Do obróbki konturów i kątów należy używać szczotki. Dla reszty pomieszczenia, wałek będzie o wiele bardziej praktyczny.
Następnie usunąć nadmiar produktu czystą, suchą szmatką i nałożyć drugą warstwę zabarwionego produktu. Ten drugi płaszcz da ci dużo ciemniejszy odcień.
Na koniec należy użyć uszczelniacza do ochrony podłogi przed przyszłymi zdarzeniami lub po prostu w przypadku częstego przechodzenia przez pomieszczenie. Będziesz mógł czyścić swój parkiet klasycznym mopem, bez żadnego ryzyka.