Jak założyć w przydomowym ogrodzie basen z ciepłą wodą?

Jeśli marzymy o basenie z ciepłą wodą koło naszego domu, warto zastanowić się nad zadaszeniem naszego domowego basenu tak, aby było nam wygodnie i ciepło. Dodatkowo warto wyposażyć nasz basen w odpowiedni sprzęt. Jednym z podstawowych elementów takiego wyposażenia są wymienniki ciepła. Aby montaż urządzeń przebiegł bezproblemowo, podobnie jak późniejsze ich funkcjonowanie, warto sięgnąć po usługi specjalisty.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak działa wymiennik ciepła basenowy
  • jak wybudować wymarzony basen
  • jaki wybrać odpowiedni wymiennik ciepła basenowy

Marząc o własnym basenie warto jego planowanie i projektowanie rozpocząć już na etapie budowania samego domu. Wtedy będziemy mogli wkomponować basen zarówno w zielone otoczenie jak i w otoczenie samego budynku. To wszystko musi ze sobą współgrać. Aby właściwie wykonać basen ogrodowy z podgrzewaniem warto wynająć do tego specjalistę. Architekt zieleni zajmujący się projektowaniem ogrodów oraz basenów ogrodowych pomoże nam wykonać wszystko zgodnie z planem.

Wymiennik ciepła basenowy – dlaczego warto zamontować go w naszym przydomowym basenie

Planując basen warto zastanowić się, jakie „kąpielisko” chcemy mieć dla siebie. Jeśli chcemy mieć basen, do którego napuszczamy wodę i nagrzewa się przy pomocy promieni słonecznych, nie potrzebujemy urządzeń podgrzewających. Jeśli jednak chcemy wybudować basen przylegający do domu i będący pod dachem, to wymiennik ciepła basenowy jest dla nas koniecznością. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli ogrzewać nasz basen do takiej temperatury, jakiej sobie życzymy. Jednak by wszystko było zgodnie ze sztuką warto wynająć specjalistę od basenów przydomowych, który pomoże nam zaprojektować nasz wymarzony taki basen, a jednocześnie podpowie jakie ewentualne pozwolenia na budowę są konieczne. Jest to zależne od wymiarów basenu. Dodatkowo architekt zieleni pomoże wokół basenu zaprojektować otoczenie tak, aby wszystko wyglądało ładnie i elegancko, a jednocześnie cała aparatura nawadniająca ogród i aparatura basenowa nie przeszkadzały sobie nawzajem. Wymiennik ciepła pozwala na ogrzewanie naszego basenu przy pomocy naszego domowego systemu ogrzewania – kotłami CO, pompami ciepła lub innymi. Dzięki temu w naszym basenie będziemy czuć się komfortowo przez cały rok.

Basenowe wymienniki ciepła – co warto o nich wiedzieć?

Wymiennik ciepła to proste urządzenie stosowane do ogrzewania wody w basenach przydomowych. Źródłem ciepła dla naszego basenu może być gorąca woda zagrzana za pomocą systemu centralnego ogrzewania. Poprzez wymiennik ciepła przepływa ona do rurek, gdzie wymieszana jest z częścią wody basenowej. W ten sposób do naszego basenu powraca woda już ogrzana. To bardzo prosty manewr, który nie wymaga wielkich instalacji grzewczych. Rurki wymiennika ciepła mogą być wykonane z różnych materiałów. W zależności od tego czy woda w przydomowym basenie będzie chlorowana czy uzdatniana w inny sposób, należy wybrać odpowiednie rurki. W przypadku wody chlorowanej muszą to być rurki kwasoodporne. Wymiennik ciepła z czujnikiem temperatury wody kontroluje obieg ciepłej wody tak, aby nie podgrzać zbytnio wody basenowej. W przypadku, gdy wprowadzono zbyt dużo ciepła do basenu, w wymienniku ciepła zadziała czujnik temperatury i zatrzyma wymianę ciepła.  Dzięki temu woda basenowa będzie miała odpowiednią temperaturę.

Ważne jest to, aby konstrukcja wymiennika ciepła była nie tyle prosta, co trwała i idealnie spełniała swoją funkcję. Dlatego warto stosować sprzęt najlepszej jakości (dostępny np. na https://www.poolshop.pl/45-wymienniki-ciepla). Warto też pamiętać o tym, że aby wymiennik ciepła działał właściwie i dobrze nagrzewał wodę ważne jest umiejscowienie przydomowego basenu oraz jego właściwa izolacja. Bez odpowiedniego zaplanowania nie osiągniemy prawidłowego efektu ogrzewania ciepłej wody do naszej kąpieli.

Na rynku jest szeroki wybór marek produkujących wymienniki ciepła do basenów. W zależności od rodzaju instalacji i sposobu umiejscowienia basenu bez trudu znajdziemy odpowiedni wymiennik ciepła, który spełni u nas swoją funkcję. Dzięki skorzystaniu z pomocy specjalisty do wykonania robót w przydomowym basenie będziemy mieć pewność, że nasza instalacja będzie prawidłowo zaprojektowania i wykonana, a zastosowane u nas wymienniki ciepła będą odpowiednio dobrane.